כיצד התאורה משפיעה על עיצוב הבית במאה ה- 21?

נושאים: תאורה
בשונה מעשורים קודמים, ובוודאי שבנבדל מהנעשה לפני למעלה מיובל, התאורה היא האלמנט ב- ה"א הידיעה לעיצוב הבית.

לבעל הבית – 2 דרכים לבטא עיצוב באמצעות תאורה: הוא יכול להשקיע בבחירת גופי תאורה דקורטיביים שנראים כמו פסלים אומנותיים, אשר חלקם אכן בוצעו על ידי פסלים מקצועיים. לחילופין, הוא יכול להתמקד בצבע של האור כאלמנט מעצב. על מנת לדבוק בשיטה השנייה, נדרש מעבר משיטת תאורת להט לשיטת תאורת לד. בשיטה זו הדיודה החשמלית של מעגל המנורה, ולא חוט הלהט שבתוך הזכוכית, היא שמאירה. דיודה פולטת אור בשלל צבעים, בשונה מחוט להט שפולט אור בשני צבעים בלבד: צהוב או לבן.

עיצוב הבית באמצעות גופי תאורה

באסטרטגיה זו על בעל הבית לפנות לחברה אשר ההתמחות שלה היא שיווק גופי תאורה מעוצבים/מפוסלים. בפורטל Lightning Design יוכל בעל הבית להכיר שפע של חנויות כאלה, אשר מעסיקות את מיטב המעצבים בענף, חלקם יוצאי המכללות הנחשבות בארץ ובעולם בתחום עיצוב הפנים והתאורה. על פי גישה זו, בעל הבית אינו מתמקד בסוג התאורה, בדרך בה החשמל ייפלט על מנת שיופק אור, ואפילו לא בצבע של האור: כל שמעניין הוא עיצוב המנורכה אליה מוברגת/נצורה הנורה הרלוונטית. כמובן שגם באזור בו ממוקמת הנורה, נהנה בעל הבית משפע של עיצובים מיוחדים – למשל נקודות בהן גוף המנורה כהה לעומת נקודות שכנות בהן הוא בהיר.

עיצוב הבית באמצעות צבע האור

על פי גישה זו, יש להאיר את הבית עם תאורת לד, משום שבטכנולוגיית להט אין אורות בצבע ירוק, סגול, כחול, וכד'. אלו צבעים הייחודיים רק לנורות לד, ולכן, נדרש מעבר לשיטה זו. היתרון בה הוא שזו שיטת תאורה בטוחה, שאינה כרוכה בחימום הנורה, ועל כן יכולה להיות מוצבת בחדרי ילדים. עובדתית, אם מודדים מגלים שיש עליית טמפרטורה, אבל לא משהו שאצבע אנושית יכולה להרגיש, ובוודאי לא לחוש בכוויות או כיבים. בפורטל Lightning Design תוכלו להגיע למיטב המעצבים בענף, ולסלול את הדרך לתאורת לד ביתית צבעונית.