שאלות ותשובות בנושא בחירת תאורה למטבחים וחדרי מקלחת

כשחושבים על תאורה למטבח ולחדרי מקלחת, המחשבה נעשית אצל לא מעטים מאתנו מעט לא נוחה. אלו חדרים שב- 40-60% מהזמן שלנו הם בכלל רטובים, ורק המחשבה על מוצר חשמלי שנמצא בהם מעוררת מעט רתיעה.

יחד עם זאת, תאורה יש בכל חדר, וכמובן גם בחדרים הללו. אבל, הטעות הכי גדולה היא לומר שצריך להיזהר עם החדרים הללו ולכן יש לבחור מינימום תאורה ולא "לעבות". זו טעות קשה במיוחד היום, עת הומצאה תאורת לדים שנעשית נפוצה מאד בשימוש ביתי: תאורה עם מנורות שכמעט לא מתחממות, חוסכות חיסכון אדיר בחשמל וצובעות לכם את הבית בצבעי אור, ולא רק בצהוב לבן כמו מנורות רגילות. על מנת לעשות סדר בפרויקט שנקרא "תאורת מטבח ומקלחת", הכנו לכם מקבץ שאלות ותשובות נפוצות קצר.

שמעתי שכוורת וסט מדפי מקלחת זוכים בימינו לתאורה במקלחת. ניתן לפרט על כך?

מדובר על כלי אחסון שעשויים מגבס. על פי רוב הוטבעו בהם מסילות להטמעת נורות על המעטפת. אלו נורות לד שכמעט לא מתחממות, לא חושפות את המשתמש להתחשמלות וחסכניות מאד במובן זה שהן מספיקות ל- 15,000 שעות ומעלה PER נורה. כך, מותקן לכם במקלחת מוצר תאורה מאובטח, דקורטיבי, עתיר בשלל צבעים, ומקיים גם בטיחות וגם חוסר חשיפה לסכנות התאורה הרגילה לו הייתה מותקנת בכזה גובה נמוך ונגיש.

מטבח עם ספוטים – מהו, ומדוע רבים ממליצים על כך?

רוב המטבחים בישראל בנויים כך שיש משטח עבודה שמשודך בדרך כלל לאחד מקירות המטבח, מתחתיו יש כיור, ומעליו יש סט ארונות. מקובל לחורר את תחתיות אותן ארונות ולשדך לשם סט של ספוטים: בתי מנורה עגולים עם נורות מוברגות פנימה. החירור של הארונות נעשה בדיוק בצורה של הספוטים: עיגול 360 מעלות. הספוטים הללו משמשים לשתי מטרות: תאורה שגורמת לעובד המטבח לרדת לרזולוציות גדולות כאשר הוא מעבד את מזונו על השיש, וגם – תאורה מרכזית זמנית במטבח במידה והתאורה המרכזית האמתית שנמצאת על התקרה אינה תקינה, או שהנורה שלה נשרפה.

זכוכית של חלון או וויטרינה בחדרים אלו – יש לה פוטנציאל עיצוב בתאורה?

כן. ניתן להטמיע שם לדים אשר יצבעו בצבעים כמו אדום או כחול את ההשתקפות כשיורד הלילה. אפשרות נוספת היא להשאיר את האור רגיל: צהוב או לבן, על ידי התקנת ספוטים מעל לזכוכית שיאירו כלפי מטה. בפורטל Lightning Design מאחלים לכם בהצלחה בעיצוב התאורה במטבח ובמקלחת!