שימוש נכון בוילונות

נושאים: וילונות
שימוש נכון בוילונות וילונות הם חלק אלמנטארי מעיצוב הפנים של הבית כבר מאות בשנים. הוילונות, משחר הימים, משמשים למטרות יומיומיות ואף חיוניות, כמו – הפרדה בין החללי הבית השונים, ויסות התאורה הטבעית הנכנסת לחלל הבית ועוד.

 נוסף על האמור, וילונות משמשים גם בפולחנים דתיים, למשל – הפרוכת ששימשה במקדש היהודי. הימינו, קיים מבחר של וילונות, המאפשרים שילובים מסוימים בעיצוב חללים, בין אם מדובר במשרד, בית פרטי, מסעדה ומקום בילוי אחר ועוד. וילונות הם אמנם אינו מוצר חובה, אולם שילובם בחלל הביתי יכול להקל על החיים ולעיתים גם לחסוך עבודות שיפוצים (הזזות קיר, יצירת חצץ בין חללים קיימים ועוד). במאמר זה נרחיב מעט יותר על חשיבותם של וילונות בבית.

השפעה של וילונות בחלל החדר

שילוב וילונות בחלל החדר משפיע דרסטית על האווירה הנוצרת בו, זאת מאחר שביכולתו של הווילון לשנות את התאורה בחדר ואת חלוקת החלל בו – גורמים עיקריים למדי בעיצוב פנים. מתוקף כך, ראוי להתאים את וילונות החדר הסיוע מומחים בעלי עין חדה, המסוגלים לקחת בחשבון את הגורמים הפונקציונאליים והאסתטיים הקשורים בווילון. אמנם ניתן להתאים וילון לחדר מראש, אך וילון המעוצב ונתפר אישית ובאופן מקצועי בידי מומחים בדבר תמיד יהיה טוב ואיכותי יותר מוילון קנוי, יקר כל שיהיה. כמו בנושאים אחרים בעולם העיצוב, גם עיצוב וילונות דורש ניסיון ומיומנות, כאשר על מעצב הוילונות יכולות לנתח את החלל הקיים, את יתרונותיו וחסרונותיו; בדרך זו, הווילון שישולב בחדר יתאים באופן מיטבי למאפיינים המיוחדים של אותו חדר, בין אם מדובר בסלון, חדר הורים, או חדר ילדים.

אפקטים שיש לוילונות על חלל החדר

אחד היתרונות הבולטים שבשילוב חכם של וילונות בחדר, הוא שמחד הם מסייעים ביצירת אפקט משמעותי על עיצוב הפנים ומאידך אין צורך לערב פעולות יקרות ומתישות כמו הזזת קירות, ריצוף או צביעה. נוכל להציג כאן דוגמא, בה כאשר וילון גדול חוצץ בין חדר השינה לסלון (עם או ללא דלת זכוכית מאחוריו), ללא הצורך להתעסק בבניית קיר גבס וכיו"ב. באפשרותכם לשלוט בצבעי הוילונות, בדוגמאות שעליהם ואף מהחומרים המרכיבים אותם; כך או כך, התקנת וילון תהיה תמיד פשוטה וקלה יותר מצביעת קיר. נוסף על האמור, קיים יתרון ברור לווילון – בהיותו דינאמי וניתן לפתיחה ולסגירה בהתאם לצורך. בשעות האור, לדוגמא, ניתן לפתוח את הווילון לרווחה ולאפשר לאור לחדור לחדר הסלון; לעת ערב, ניתן יהיה להסיט את הוילון לטובת פרטיות חדר השינה והכנה לשנת לילה מתוקה.