עצות לתאורת מטבח מעוצבת, שימושית ובטיחותית

נושאים: תאורה
עצות לתאורת מטבח מעוצבת, שימושית ובטיחותית המטבח בן ימינו הוא הרבה יותר מעוד חדר פונקציונאלי לבית, המיועד לבישול דברי מאכל. המטבח מהווה בימינו נקודת פגישה עיקרית עבור בני המשפחה, מקום רגוע להכנת שיעורי בית ולמידה או מקום לסעוד בו בארוחה אינטימית זוגית. מסיבות אלו, על תאורת המטבח להיות מזמינה ושימושית.

להלן מספר עצות לתאורת מטבח, שיסייעו לכם ליהנות מהסביבה הייחודית והנוחה שהוא יכול להעניק:

אור רקע עבור תאורת מטבח כללית

·         מלאו את החדר בתאורה בלתי-ישירה, בסיוע גופי תאורה המוסתרים מעל ארונות המטבח ולחילופין – בנישות שנבנו במיוחד עבור כך. נורות דקות פלורוסנט T4 או T5 עשויים להתאים לעניין ואף להביא לחסכון באנרגיה.

·         שטיפת אור על קירות – התקינו ספוטים (גופי תאורה השקועים בתקרה) סביב המטבח, על מנת להאיר את הקירות

·         תלו מנורה בולטת מרכזית מעל שולחן המטבח, שתאיר את אזור האכילה. וודאו כי התאורה גבוהה דיה, על מנת להבטיח קווי ראייה נקיים.

·         במקום להשתמש בתאורת הלוגן מחממת ולהוסיף כך חום למטבח, תוכלו להשתמש בתאורה פלורוסנטית. תוכלו לקבל אור נעים בעזרת נורות פלורוסנט "לבן חם" / טמפרטורת צבע 2700-3000 מעלות K).

·         לשמירת הבטיחות דאגו להארה מיטבית של המטבח, בעיקר באזור הכיור, כמו גם מעל משטחים המשמשים לחיתוך מזון ועיסוק בכלים חדים.

·         כדי למנוע הצללה, האירו משטחי עבודה ממספר כיוונים. דלפק העבודה, לדוגמא, יכול להיות מואר בסיוע גופי תאורה תחת הארון העליון, כמו גם מתאורת התקרה. במידה שאין ארון עליון, אפשר להתקין כמה מנורות ספוט בתקרה שיכוונו למשטח העבודה.

·         יש לשקול את תחומי הפעילות השונים במטבח ואת השטח שהם מצריכים. זכרו להתאים את התאורה לגודל שטח המטבח: מטבחים קטנים צריכים מנורה תלויה אחת ותאורת משימה מעל השיש. לעומתם, מטבחים גדולים זקוקים לתערובת מעניינית של תאורה כללית, תאורה מדגישה ואורות משימה.

תאורה להדגשת נקודות מסוימות במטבח

·         פינות בעלות ארכיטקטורה ייחודית, או אריחים מיוחדים, תוכלו להאיר באמצעות מנורת ספוט מתכווננת

·         תוכלו להדגיש את ארונות המטבח העליונים באמצעות תאורת מתח נמוך, בתוך, מתחת או מעל לארון. נורות הלוגן יכולות להוסיף ברק לכלי חרסינה וזכוכית בארון פתוח, ואף ארון עם חזית מזכוכית.

תאורה דקורטיבית להוספת עניין למטבח

·         במידה שהמטבח מתוכנן סביב "אי" במרכזו, ניתן לשקול תליית מנורה דקורטיבית מעליו.

·         כדאי לבחור תאורה בסגנון הנוגע לעיצוב הבית הכללי.