תאורה עם נורות חשמל ללא צורך בהחלפה

נושאים: תאורה
האם ניתן בימינו לספק אור לבית בלי שבכל חודש נמצא את עצמנו במכולת מחליפים נורות? התשובה היא כן. קוראים לזה LED.

לד הם ראשי תיבות של Light Emitted Diode, ובעברית "דיודה פולטת אור". במקום שחוט הלהט החשוף לקריעה הוא מקור האור, הדיודה היא המקור. מדוע? משום שגם במעגל חשמלי שהוא לא LED התפקיד של הדיודה הוא לווסת חשמל. יש צינורות מתכת שהם צינורות ההולכה, ויש נגדים שדרכם החשמל עובר בהתנגדות. הרשת הזו מסתעפת למרכז 0 כלשהו בו נמצאת הצומת, כלומר הדיודה. הדיודה מווסתת חלק מהאלקטרונים לכיוון אחד וחלק לכיוונים אחרים, וכך יש חשמל בכל המעגל. כך בדיוק עובד מעגל חשמלי LED. האור שמווסת על ידי רכיב הצומת, כלומר הדיודה, מגיע לכל רחבי הנורה וממלא את הנורה. בדרך כלל, ברכיב תאורה בודד יידרשו אלפי נורות קטנטנות שכאלה, המוסתרות באמצעות פאנל פלסטיק חיצוני.

כיצד נראה האור בתאורת חשמל LED?

זהו אור צבעוני, אשר את צבעו ניתן לבחור עוד בהיותכם בחנות התאורה. ממש כשם שניתן לבקש בגד בצבע אחד ולא במשנהו, כך עושים בחנות תאורת LED. בוחרים דגם רכיב תאורה, ולאחר מכן מבקשים את אותו רכיב בצבע המבוקש לכם לשם עיטור הבית.

מה קורה בהפסקות חשמל? האם המנורה תעבוד?

זהו עוד יתרון של הנורה המאירה אך ורק הודות לחשמל, ולא לחוט הלהט. בחלק ניכר מהדגמים ניתן להטעין את המנורות ולמעשה לאגור חשמל בקבל של המעגל החשמלי. התרחשה הפסקת חשמל? נתקו מטעינה את המנורה, ואז – הקבל יעביר לדיודה את החשמל האגור. הדיודה תתרגם את החשמל ללומנים של אור ותפיץ אותם בכל רחבי הנורה. התוצאה: תאורה בהפסקת חשמל, ממש כמו שקורה בתדיאור.

האם הנורה מתחממת?

הנורה אינה מתחממת, ואופן פועלה אינו קשור כלל לטמפרטורה. השהייה בקרבת המנורה והנגיעה בפאנל בטוחים לחלוטין, ממש כשם שנגיעה במכשיר חשמלי כמו משחק ילדים היא בטוחה. סממן בטיחות זה, אגב, הוא יתרון ברור על נורת ההלוגן, שכל צעד שצריך לעשות במנורה שלה דורש לבישת כפפות והצטיידות בביגוד נגד התחשמלות כגון נעליים סגורות.

לפרטים על גופי תאורת LED ונורות מעוצבות צרו קשר עם Lightning Design!