מקרא תכניות תאורה

נושאים: תאורה
מהו מקרא תכניות תאורה לבית?

תכנון התאורה הוא חלק בלתי נפרד מתכנון מערך החשמל בבית, לשם הבנת תכנית התאורה הכללית בבית יש לשלב אותה בתכנית הבנייה הכללית, הדבר נעשה על ידי סימונים גרפים שונים במיקום בו נציב גוף תאורה או מפסק ועל מנת להבין מה מסמל כל סימון נזדקק למקרא תכניות תאורה. מקרא תכניות התאורה והחשמל בבית משמש את האדריכלים והקבלנים להבין את הנקודות והגורמים השונים בחלל, הקשרים ביניהם והשפעתם על החלל הכולל. תכנית התאורה כוללת את מיקומם של גופי התאורה השונים בחלל והמתגים המפעילים אותם.

הסימונים השונים במקרא תכניות התאורה

לתכנית החשמל יתלווה מקרא המשתנה בין האדריכלים השונים וחשוב שנבין מה הוא כולל על מנת שנוכל להבין את תכנית התאורה בביתנו כבר בשלב תכנון הבית. לגופי התאורה השונים יש סימון גרפי שונה, ישנם סימונים שונים לגופי תאורה צמודי תקרה, גופים יורדים, גופי תאורה לקירות, גופי תאורה לרצפה, גופי תאורה לחוץ וגופי תאורה מוגנים בפני מים שאת ההסבר עליהם נמצא במקרא תכנית התאורה הביתית.

היכן יופיעו הסימונים השונים במקרא תכנית התאורה?

הסימונים הגרפים השונים יופיע על גבי התכנית הכללית של הבית במיקום המתאים, בצמוד אליו יופיעו מידות המתייחסות לקירות החלל, דבר שנועד לחשמלאי למקם את אותן נקודות בחלל בצורה נכונה. רצוי לבצע בזמן הבנייה פגישה נוספת עם האדריכל והחשמלאי על מנת לוודא שהביצוע זהה לתכנון.

קישור בין גוף התאורה למפסק המתאים

על מנת שנוכל להבין כבר בשלב תכנית התאורה איזה מפסק שולט בכל גוף תאורה, יסומנו על גבי תכנית התאורה קווים בצורת קשת (לרוב) שיקשרו כל מפסק לגוף התאורה אליו הוא קשור. למרות העומס הוויזואלי שהדבר יוצר על גבי השרטוטים, חשוב להוסיף סימון זה על מנת שנוכל לזהות מהן נקודות השליטה לכל גוף תאורה בחלל.

לרוב, המתגים השולטים על נקודות התאורה ימוקמו בכניסה לחדרים וליד ספות או מיטות.

שיטה נוספת להצגת הקשר בין גופי התאורה למפסקים המתאימים להם היא על ידי מספור של גוף תאורה והצמדת המספר לכל מפסק מתאים, מספור שיוסבר לנו במקרא.