טיפים לניקוי וילונות

נושאים: וילונות
טיפים לניקוי וילונות וילונות עומדים נוהגים תצבור אבק. בנוסף, סיבי וילונות מסוימים עשויים להישחק עד כי קריעה, בתהליך הצטברות האבק. בדומה לניקוי שטיחים – גם בוילונות, עבור כל סוג בד מתאימה צורת ניקוי אחרת. רק אם נכיר את התהליך, נדע כיצד לא לפגוע באיכות הוילון ובמראהו.

 חיוני להתייחס ברצינות לאביזרים הנלווים לוילון, כדוגמת טבעות הפלסטיק, סוגי קפלים, כיווצים ומוטות מושחלים. להלן מספר טיפים שיסייעו לכם בהתנהלות נכונה.

מכונת כביסה – תמיד פתרון טוב?

מכונת כביסה ביתית אינה תצמיד הדרך הטובה ביותר עבור ניקוי וילונות, גם כאשר היא מופעלת בתכנית כביסה עדינה. רצוי לקחת את הוילון למומחה וילונות, על מנת לאבחן כראוי את סוג הבד ולהתאים לו את הטיפול המיטבי, למניעת נזקים מיותרים ונוספים. דוגמא: בד שלא עבר הליך הרתחה טרם עיבדו עשוי לקטון במידותיו במכונת הכביסה. השינוי עשוי להיות כדי עשרה אחוזים או יותר. ישנם במקרים בהם התווית אינה מעידה על כך שהבד עבר תהליך.

סוג הבד

במידה שהווילון עשוי 100% כותנה, פשתן, או בד טבעי אחר, רצוי לשלוח אותו לניקוי יבש. התהליך מבוצע באופן המאפשר הסרת כתמים, ברוב המקרים, אולם לא תמיד האבק יורד כולו. במקרה זה, לא מומלץ להשתמש במכונת כביסה, כיוון שהבד עשוי להתכווץ בתהליך ניקוי שאינו מתאים. לעומת זאת, ניתן לכבס וילונות עשויי בד סינתטי – בחום שאינו גבוה משלושים מעלות, ללא סחיטה. חשוב להסיר מהוילון את האבזרים הנלווים המאפשרים תלייה; אבזרים אלה עלולים לגרום לקרעים בוילון במהלך הניקיון.

גיהוץ לאחר ניקוי

עבור וילונות הניתנים לגיהוץ, רצוי להשתמש בחומר הקרוי פליזולין. תפקיד החומר הוא לייצב את הבד לזמן ממושך. לאחר שעבר כביסה, מומלץ לתלות את הוילון במקום אליו הוא מיועד. באופן כזה, נחסך גיהוץ, בעוד שהוא מקבל את מראהו הטבעי ואת הקיפולים שלו. בדים שונים זקוקים גם לגיהוץ שונה (פשתן, משי וכותנה, למשל, מחייבים גיהוץ קיטור).

האם כל כתם בוילון ניתן להסרה?

כתמים הנותרים לאחר ניקוי במכונת כביסה, אפשר לנסות להסיר באמצעות חומר להסרת כתמים ידידותי לבד, בהתאם להוראות היצרן. באם נדרש שפשוף עדין ביותר באזור הכתם, רצוי לבצע אותו באמצעות מטלית בצבע זהה לצבעו של הוילון, על מנת למנוע העברת צבע מהשפעת חומר הניקוי. יצוין כי דהיית צבע הוילון וכתמי שמש אינם מקבלים מענה ראוי באמצעות ניקיון. ייתכן כי במקרה זה יעלה צורך לבדוק אפשרויות טיפול חלופיות לשיקום מראה הוילון.