וילונות ותפקידם בעיצוב פנים

נושאים: וילונות
וילונות ותפקידם בעיצוב פנים רובנו תופסים וילונות כאיזשהו פריט חסר חשיבות מיוחדת – חתיכת טקסטיל או בד המיועד לתלייה על החלון. אולם לאחר כניסה רצינית יותר לרובד המעמיק של הדבר, אנו מגלים כי כמו בתחומים אחרים, גם בתחום זה של בחירת וילונות לבית – הרי שמדובר בעניין המצריך מחשיבה מעמיקה יותר מזו השטחית אליה אנו מורגלים; בחירת הוילון הינה בחירה עיצובית לא פחות מכל אלמנט ביתי עיצובי אחר עליו ניתן לחשוב. אם כך, אלו פרטים חשב לבחון בזמן בחירת וילון לבית המגורים האהוב שלנו?

תפקידיו החשובים של הוילון בביתנו

כאשר אנו מביטים מעבר לתפקיד החשוב הברור של הוילון – קישוט חדר הסלון ושאר החדרים – הרי שלוילון תפקידים פונקציונאליים שאינם פחות חשובים. וילונות מעוצבים לדירה יוצרים תחושה ביתית נעימה וחמימה; הם מאפשרים הפרדה בין העולם החיצון לחלל הפנימי הביתי החמים וכפועל יוצא – תחושת הגנה ומשפחתיות. הוילונות מאפשר פתרונות נוספים, כגון – הצללה איכותית ברמה גבוהה, שהינה מטרה נעלה לא פחות ממטרתו של הבד הנבחר ואיכותו. בד איכותי ידע לדחות אבק ולספק בידוד בפני טמפרטורות נמוכות וגבוהות.

תפקיד נוסף של הוילון הביתי המעוצב – היכולת להביא להרמוניה בין יושבי הבית לבין החלל בו הם נמצאים.

סוגי וילונות קיימים ווילון מומלץ

עולם הוילונות מחולק לשני סוגים עיקריים של וילונות – וילונות הרמה ווילונות הסטה. וילונות הרמה מבטאים עיצוב מודרני וקר יותר, בעוד וילונות הסטה מעוצבים באופן רומנטי ורך יחסית. באזורנו החמים והאקלימי הסגנון הרווח יותר הוא וילון ההסטה, זאת בשל שפע הבד והעיצוב העשיר, זאת לעומת העיצוב המינימליסטי והמוגבל יותר של וילון ההרמה.

גורמים המשפיעים על מחירי הוילונות

המחירים מושפעים לרוב משני גורמים מרכזיים: איכות הבדים ואיכות העבודה. וילונות תלייה או הסטה יהיו לרוב יקרים יותר מוילונות רומאיים בסיסיים, זאת מאשר שהם עשויים מכמות בד גדולה יותר, מצריכים עיבוד ממושף יותר ובמקרים רבים ייתפרו יעוצבו בעבודת יד.

צבע שמנת או לבן – האם ישנו הבדל משמעותי כל כך בין השניים?

בחירת וילונות כרוכה גם בבחירת הצבע השלט, או העיצוב המועדף שלנו. רבים מאיתנו, גם אל בעלי העין החדה ביותר, יתמהו לעיתים באשר להבדל בין וילון בגוון לבן לבין זה בגוון לבן. ברור ששניהם די קרובים האחד לשני, במבט אובייקטיבי אוניברסאלי. ישנה המלצה גורפת למדי להעדיף את גוון השמנת, הרחוק כמה גוונים מהלבן הצחור ומאפשר כניסה אפקטיבית יותר של תאורת שמש טבעית.