פורום תאורה לגינה

שאלות ותשובות תאורת גינה

גופי תאורה לגינה נשמעת כמו עסק פשוט, אך כאשר ניגשים לבחור בתאורה הנכונה לנו עולות שאלות שצריך לקחת בחשבון ולהבין את מהותם. אז לפני שאנו עומדים לבחור בתאורת הגינה אותה נרצה לרכוש, נבחן לרגע את האופציות העומדות בפנינו על מנת להגיע להחלטה הנכונה ביותר עבורנו.

1. למה צריך תאורת גינה ומה זה בכלל?

* תאורת גינה כשמה כן היא, תאורה אשר באה להאיר לנו על הגינה שיש לנו בבית. השקעתם בגינה שלכם, שתלתם עצים ופרחים, ובמשך שעות היום, כאשר השמש מלטפת את הגינה, אתם נהנים ממנה בכל רגע. אך כאשר יורד החושך, פתאום לא ניתן להתפעל מהיופי. תאורת הגינה למעשה משמרת את נראותה של הגינה גם בשעות חשוכות כאשר השמש הולכת לנוח. מעבר לזה, תחשבו שכאשר יש לכם תאורת גינה, גם אם אתם יושבים בבית ומסתכלים החוצה, יש לכם אור מול העיניים, והחושך בחלל הגדול הזה, כבר לא מאיים עלינו פתאום. מעבר לכך, כאשר יש לכם תאורה בגינה ניתן להאריך את משך הפעילות בה. ניתן לשבת בעצמכם, או לארח חברים גם בשעות הקטנות של הלילה.

 2. אילו סוגים של תאורת גינה קיימים בשוק?

* קיימים מספר סוגים של תאורה לגינה בשוק שביניהם נשקול, לפי התכנון המוקדם שלנו, מה הכי רלוונטי לנו. למשל: תאורת הצפה, תאורה שעובדת על ידי חיישני תנועה, תאורה סולארית, תאורת מבנה או תאורת אווירה. ניתן למצוא מגוון רחב של גופי תאורה לגינה. דוקרנים, ספוטים, תאורה מוצמדת, פרוז'קטורים ועוד.

 3. כיצד באים ההבדלים בין גופי התאורה לידי ביטוי?

* ההבדלים בגופי התאורה באים לידי ביטוי במספר אפשרויות. קודם כל, מבחינת החומר ממנו עשוי גוף התאורה. ישנם גופי תאורה הבנויים מזכוכית, אחרים בנויים מפלסטיק, ישנם כאלו שקיימים ממתכת וקיימים גם גופי תאורה אשר משולבים ביניהם.

 4. מה זה דוקרנים לגינה?

* דוקרנים לגינה, הם גופי תאורה אפקטיביים ביותר לגינה שלכם. הם מגיעים במגוון גדלים, מפיצים אור בוהק, מעולים לשימוש כאשר אנחנו רוצים להאיר על הצמחייה שלנו או על שביל בגינה. למעשה מדובר בגופי תאורה, אשר מגיעים עם דוקרן שננעץ באדמה. הוא עומד יציב ומפזר את האור שלו על האזור בו הוא ממוקם או על אלמנט ספציפי אותו אנחנו רוצים להבליט. דוקרנים מסוג זה ניתן למצוא הרבה פעמים באולמות אירועים.

 5. מה זה תאורת הצפה?

* תאורת הצפה זה למעשה פרוז'קטורים אשר ממוקמים לרוב לגובה. הם מפיצים אור חזק אשר לא ניתן להתחמק ממנו, ולמעשה מציפים את כל החלל בו הם נמצאים באור בוהק. החסרון שלהם הוא שמדובר בתאורה אשר צורכת המון אנרגיה ועל ידי כך גם סביר להניח, כי תייקר לכם את חשבון החשמל.

6. מה הם ההיתרונות בתאורת לד?

* תאורת LED היא תאורה חסכונית אשר עמידה לאורך זמן, היא בטיחותית לסביבה, אינה מכילה גז, ואם אתם אנשי סביבה ירוקה אז זאת בהחלט התאורה עבורכם.

7. מה זאת תאורה סולארית ומה ההיתרונות שלה?

* תאורה סולארית היא תאורה אשר סופגת את האנרגיה שלה מקרני השמש. כאשר השמש שוקעת, והחושך יורד, התאורה מתחילה לעבוד ומפיצה את האור. היתרונות שלה רבים. היא בטיחותית ביותר, אין צורך לחבר אותה לחשמל או לקום להדליק ולכבות אותה. לא ניתן להגיע למצב חלילה של התחשמלות, לא מגוף התאורה ולא מחוט חשמל, מהסיבה הפשוטה שהם אינם. מדובר בפתרון האקולוגי האולטימטיבי. התקנתה פשוטה ביותר ואינה מצריכה בעל מקצוע.

8. מה זה ספוטים?

* ספוטים הם גופי תאורה קטנים, אשר מפיצים אור באזור עליו הם מכוונים. למשל עץ, צמחייה או כל אלמנט אחר אשר יש לכם בגינה ואתם רוצים לגרום לו להיות מואר באופן ספציפי. הספוטים יבליטו אותו ויעשו עבורכם את העבודה.

9. מה זה תאורת שביל?

* תאורת שביל, היא תאורה אשר מטרתה להאיר את השביל בכניסה לבית שלכם. במידה ויש לכם חצר עם שביל המוביל לבית רצוי להאיר את השביל, גם מבחינה בטיחותית שחלילה אף אחד לא יפצע בדרכו לבית, וגם מבחינת היופי ששביל מואר תורם לכם. כמובן שיש כאן גם אלמנט של ביטחון אישי לבני הבית. האפשרות לראות בכל רגע נתון את השביל לביתכם, יעניק לכם שקט נפשי. תאורת שביל, גם היא נפוצה מאוד באולמות אירועים, לרוב תוכלו למצוא אותה מלווה אתכם מהחנייה ועד לכניסה לאולם.

10. מה זה גופים לתליה?

* גופים לתליה הם גופי תאורה אשר מתאימים יותר לפרגולות, או לתליה על עצים. הגופים התלויים מאירים מגבוהה על האיזור הרצוי.

11. מה הם גופי תאורה צמודי תקרה וקיר?

* מדובר בגופים אשר צמודים לתקרה או לקיר חיצוני הפונה כלפי הגינה. אותם גופים מאירים את הכניסה לבית.

12. מהם גופי תאורה שקועי קרקע?

* גופי תאורה, אשר ניתן למצוא לרוב כאשר יש דק ורצפת בטון, אותם גופים משתלבים עם הדק או רצפת הבטון ומעניקים מראה מודרני ומעוצב.

13. האם גינה מאורת מייקרת בהכרח את עלויות החשמל שלי?

* את התשובה הזאת ניתן לחלק למספר סעיפים.

* תלוי באיזו תאורה נשתמש. כמו שנאמר מקודם, שימוש בתאורה סולארית אינו מצריך שימוש בחשמל, ושימוש בנורת LED, חוסך לכם בצורה משמעותית את עלויות החשמל שלכם

* תלוי מיקום- עלויות החשמל, תלויות מאוד בהיכן תמקמו את גופי התאורה שלכם. תכנון נכון, אשר בעזרתו תציבו את גופי התאורה בצורה הנכונה בגינה שלכם, יביא למצב בוא הגינה שלכם מאורת בצורה האופטימלית ביותר, דבר אשר יחסוך לכם בעלויות החשמל, שכן לא תצטרכו להוסיף תאורה נוספת.

* שימוש בחיישן אורות- חיישן אורות עובד בצורה הבאה: התאורה בגינה שלכם נדלקת אך ורק כאשר החיישן מזהה תנועה באזור שלו( מומלץ לשים את החיישן בשבילי גישה, פינות ישיבה וכו').

14. האם ניתן להרכיב את התאורה בעצמינו?

* כן ולא. גופי תאורה כמו דוקרנים למיניהם או גוף תאורה סולארי, אתם יכולים להתקין בעצמכם. גופי תאורה אחרים כמו צמודי קיר ותקרה, פרוז'קטורים ספוטים וכו' רצוי להיעזר בשירותיו של איש מקצוע, על מנת להימנע מעוגמת נפש מיותרת שעלולה להגיע, במידה ותתקינו בצורה לא נכונה את הדברים. בכלל באופן טבעי, תאורה לגינה זה משהו שחשוב מאוד לתכנן מראש. תכנון נכון בו תפרטו לעצמכם את הפרטים הקטנים ביותר, יעזרו לכם להגיע לתוצאה הרצויה והאולטימטיבית ביותר עבורכם. תכנון נכון מראש, של איך לפרוס את גופי התאורה וכמובן באילו גופים בכלל יש להשתמש, גם יתאימו לכם מבחינה עיצובית שכן תהיה לכם את התמונה הגדולה מראש, וגם יביאו אתכם למצב בו הגינה שלכם, מושלמת בפעם אחת, מבלי לגלות לאחר שהתקנתם גופים כאלו ואחרים, שלפתע הם אינם מתאימים או אינם מאירים את האזורים שאתם רוצים. תכנון נכון מראש ושימוש בבעל מקצוע אשר מומחה בתחומו, ימנע ממכם עלויות נוספות בהמשך, יבטיח לכם אחריות ובעיקר ראש שקט בכל הקשור להתקנת הגופים והפעלתם.

15) על אילו עלויות אנחנו מדברים בתאורת גינה?

* כמו בכל דבר אחר, הסכומים יכולים לנוע בטווח מחירים רחב. עלויות תאורת הגינה שלכם יושפעו ממספר מרכיבים למשל: בכמה גופי תאורה תבחרו? כמובן שאם הגינה שלכם יחסית קטנה, תצטרכו פחות גופי תאורה מאשר גינה גדולה יותר. דבר שיבוא לידי ביטוי בעלויות מן הסתם. תלוי מה טיב איכות הגופים שתבחרו. באיזה דגם של גוף תאורה תבחרו וכו'. עלויות של תאורת גינה, משתנות מגינה לגינה, מהסיבה הפשוטה שלכל גינה צרכים משלה. ישנן גינות בהן לבעלי הגינה כן יש את הצורך להאיר על עצים או שתילים, בעוד בעלי גינות אחרות יעדיפו להשתמש בפרוז'קטור אחד, שמאיר על כל החלל. לכן, עלויות תאורת הגינה יקבעו על פי מספר משתנים שלא ניתן לקבוע מראש. דבר אחד אשר כן מומלץ לעשות בכל הקשור לעלויות תאורת הגינה, הוא פשוט לבדוק בין מספר ספקים את העלויות. לא רק של גופי התאורה, אלא עלויות התקנה, אחריות, ועזרה בתכנון הגינה שלכם.