פורום שאלות ותשובות

מה ההגדרה של תאורה?

1.הגדרה של תאורה

תאורה היא מערך פנסים, מנורות, אשנבים או חלונות שנועד לספק אור למבנה או שטח פתוח מסוים.


2. מה הצעד הראשון בתכנון תאורה לבית?

· בשלב תכנון התאורה בחלל יש לשים לב למקורות האור הטבעיים בחלל ולהתחשב בהם, לאחר שעשינו זאת חשוב לתת דגש לשימושו של החלל. לכל חלל שימוש מסוים וחשוב להתאים לו תאורה שתשרת אותו בצורה הטובה ביותר.

3. באיזה שלב חשוב לתכנן את התאורה בחלל?

· חשוב לתכנן את התאורה בחלל כבר בשלב העבודה על תכנון תכניות החשמל לבית, על מנת שוכל להקפיד על מיקום יעיל ונכון של גופי התאורה והמפסקים השונים.

4. האם כדאי לתכנן לבד את התאורה בבית?

· לא. שלב התכניות הוא השלב הראשון והקריטי ביותר בתכנון התאורה בבית, בשלב זה רצוי להתייעץ עם יועץ תאורה שיש לו ניסיון והבנה בתכניות חשמל, עוצמות וגישה עיצובית.

5. איך נתכנן תאורה נכונה בבית?

· חשוב להבין את גודל ואופי החלל ולנסות להרגיש כבר בשלב זה את החיים שיהיו בבית. מאוד חשוב לערוך סקר שוק כבר בשלב התכנון ולראות את כל המגוון הגדול שיש היום בשוק התאורה. בהתאם לפריטים אליהם התחברתם נוכל לתכנן טוב יותר את נקודות התאורה בבית.

6. על מה חשוב לשים דגש בעת תכנון התאורה בחלל?

· חשוב להקפיד שלתאורה בחלל תהיה עוצמה מספיקה לחלל אותו היא מאירה, שפיזורה יהיה נעים ואחיד ושתהיה נעימה ומתאימה לנו באופן אישי. בנוסף חשוב שנבין את השימושים וכמות האור שתידרש לכל חלל או אזור מסוים בחלל הגדול. דבר אחרון וחשוב בתכנון התאורה בחלל הוא הצבת המפסקים, חשוב שנבין מראש היכן נרצה להציב את המפסקים כבר בשלב זה, על מנת לתכנן את המיקומים בהתאם לנוחות החלל.

7. מה זה תכניות תאורה?

· תכניות תאורה הם חלק מתכניות החשמל הכלליות בבית. תכנית התאורה כוללת את מיקומם של גופי התאורה השונים בחלל והמתגים המפעילים אותם. לשם הבנת תכנית התאורה הכללית בבית יש לשלב אותה בתכנית הבנייה הכללית.

8. מדוע חשוב לתכנן תכניות תאורה מראש?

· על מנת שנוכל לתכנן תאורה נכונה, פונקציונלית ונעימה בבית מבלי להסתבך וליצור נזקים בהמשך.

9. מה היתרון של תאורה נכונה בחלל?

· לתאורה נכונה יש השפעה ניכרת על האווירה הנוצרת בחלל, על ידי הצבת גופי תאורה ייחודיים ובמקומות מתאימים נשפיע על האווירה בבית בצורה ניכרת.

10. אילו סוגי תאורה קיימים?

· ישנם שני סוגי עיקריים של תאורה, תאורה חמה ותאורה קרה. בהתאם לכך נמצא לרוב שני גוונים של נורות, נורות בעלות אור לבן ונורות בעלות אור צהוב.

11. באיזה גוון אור מומלץ לבחור?

· לבית מומלץ לבחור בנורות בגוון צהוב המדמה את אור השמש הטבעי ויוצר תחושה חמימה ונעימה יותר. לעומת זאת לחללים תעשייתיים או משרדים מומלץ לבחור בנורות בגוון לבן היוצר אור חזק, עוצמתי ומפוזר יותר.

12. איך ניתן לשלוט בכמות האור שמספק גוף התאורה בחלל?

· ניתן לשלוט בכמות האור בחלל על ידי עוצמת האור שמספקת הנורה אותה נתאים לגוף התאורה. דרך נוסף לשליטה על עוצמת האור היא על ידי הצבת דימרים (עממים) שיווסתו את התאורה בהתאם לכמות האור שתתאים לנו.

13. האם תאורה יכולה לתרום לעיצוב החלל?

· כן. תכנון נכון של תאורה מתאימה ומחמיאה לחלל תתרום רבות לעיצוב החלל ותיצור בו זרימה נכונה. בנוסף, על ידי בחירה של גופי תאורה שישתלבו עם החלל או יוסיפו לו נגיעות עיצוביות נוכל גם כך לתרום למראה הכללי של החלל.

14. איזה תאורה תהיה מתאימה למטבח?

· במטבח לרוב נרצה תאורה חזקה שכן זהו חלל בו נעשית עבודת הבישול בבית ונצטרך להתאים לחלל תאורה מתאימה. בנוסף, רצוי להציב מעל למשטח העבודה במטבח גופי תאורה ממוקדים כדוגמת ספוטים על מנת שנוכל לעבוד בבטחה. במידה והמטבח משמש גם כמקום התכנסות משפחתי מומלץ לשלב דימרים על מנת שנוכל לשלוט בתאורה ולייצר תאורה שתתאים לכל מטרה.

15. איזו תאורה מתאימה לסלון?

· התאורה אותה נציב בסלון לרוב תהיה מושפעת מטעמנו והעדפותינו האישיות. עם זאת, מומלץ להציב בסלון גוף תאורה מרכזי גדול שישטוף את החלל בתאורה חזקה. בנוסף, מומלץ להציב בסלון גופי תאורה משניים נוספים על מנת שנוכל להתאים את האור בסלון לאווירה ולכמות האנשים הנמצאים בחלל כל פעם. הצבה של מספר גופי תאורה שונים בסלון תעזור לתחימה של אזורים שונים כמו אזור הישיבה או אזור הקריאה לדוגמה.

16. איזו תאורה תתאים בפינת האוכל?

· פינת האוכל משמשת לאכילה ולאירוח, לכן חשוב לתכנן תאורה שתהיה מצד אחד מספיק חזקה ומצד שני נעימה ונינוחה. כיום בבתים רבים פינת האוכל, הסלון והמטבח מתוכננים כחלל אחד ולכן מומלץ לעצב את גופי התאורה לחלל זה בראיה אחת וליצור שפה עיצובית אחידה לכולם.

17. איזו תאורה תתאים לחדר האמבטיה?

· בחדר האמבטיה נרצה לתכנן תאורה שתייצר מצד אחד אווירה ומצד שני תהיה פונקציונלית. מומלץ לתכנן לפחות שני גופי תאורה, גוף תאורה מרכזי שיאיר בצורה אחידה את כל החלל וגוף תאורה נוסף ממוקד שיאיר את אזור הכיור והמראה. בנוסף, היות וחדר האמבטיה הוא חלל בעל רטיבות רבה, חשב שנתאים לו גופי תאורה שיהיו אטומים לחדירת מים.

18. איזו תארה מתאימה לחדר השינה?

· בחדר השינה אין צורך בגופי תאורה המייצרים תאורה חזקה ובולטת מדי וחשוב שניצור אווירה נעימה ורגועה בחלל. מומלץ להציב גוף תאורה נוסף ליד המיטה שישמש לקריאה וכמו כן להציב מפסקים בסמוך למיטה על מנת להקל על כיבוי האור לפני השינה.

19. איזו תאורה מומלצת לחצר או למרפסת?

· במקומות פתוחים מומלץ להשתמש במנורות פלורסנטיות המפיצות אור חזק. יש למקם את המנורות בחזית, כאשר גוף התאורה מופנה כלפי פנים, למניעת פיזור האור החוצה. בנוסף, את הכניסה לגינה מומלץ להאיר משני צידיה, בתאורת שבילים נמוכה, בתוספת עמודי תאורה גבוהים להארת הגינה כולה.

20. מה היתרון של תאורה טבעית בחלל וכיצד ננצל אותו בצורה הטובה ביותר?

· תאורה טבעית יוצרת אווירה נעימה בחלל ושוטפת את החדר באור אחיד וטבעי. בנוסף לתאורה טבעית יש השפעה נפשית ישירה עלינו והיא תורמת למצב הרוח. על ידי הצבה של פתחים בחלל כגון חלונות הממוקמים עם כיוון השמש, נוכל להכניס אור טבעי לחלל ולנצל את התאורה הטבעית בצורה הטובה ביותר. בנוסף, מומלץ להציב גופי תאורה שיחמיאו לאור הטבעי ולא יתנגשו איתו.

21. איך נייצר פיזור נכון של התאורה בחלל?

· על ידי הצבה של מספר גופי תאורה שישלימו אחד את השני נוכל לייצר פיזור נכון ונעים של האור בחלל. בנוסף, על מנת להימנע מייצרת צללים גדולים בחלל, מומלץ למקם את התאורה ממספר כיונים שונים לפיזור אחיד של האור.

22. האם כדאי להיעזר בחשמלאי מוסמך להתקנת גופי תאורה בבית?

· כן. מומלץ להתקין גופי תאורה בבית בעזרת איש מקצוע שמתמחה בכך. חשמלאי שמכיר את גופי התאורה נותן אחריות על ההתקנה ולפעמים זה שווה המון. יש מבחר שיטות ופעולות שיש לעשות בהתקנת תאורה. מעבר לזה, ההתקנה עצמה מחייבת דיוק במיקום, מרכוז, דיוק בגובה גוף התאורה ובמקרים בהם יש בגוף אחד מספר גבהים צריך לדאוג ליישר אותם תוך שמירה פן יישברו או יינזקו.

23. מה תהיה העלות של התקנת גופי תאורה בבית?

· עלות התקנת גופי התאורה בבית תקבע על ידי מספר גופי התאורה שיותקנו, הגודל והסוג שלהם והמיקומים בהם הם יותקנו. מומלץ לברר עם מספר אנשי מקצוע על מנת לקבל את ההצעה המתאימה לתקציב ולצרכים.

24. מה הדרך לחסוך באנרגיה למרות השימוש בתאורה מלאכותית?

· תאורה מלאכותית צורכת חשמל ולכן "מבזבזת" אנרגיה. עם זאת ניתן לבחור בנורות חסכוניות (CFL) או נורות לד שיורידו בצורה משמעותית את צריכת החשמל ויחסכו באנרגיה. דרך נוספת לחסוך באנרגיה היא הצבה של מספר גופי תאורה קטנים בחלל, על ידי הדלקה של גוף תאורה קטן וממוקד כל פעם במקום גוף תאורה גדול, נוכל לחסוך בצריכת החשמל.

25. מה ההבדל בין נורת LED, CFL ונורה רגילה?

· נורת LED היא הנורה החסכונית ביותר מבין השלושה, לאחריה נורת ה CFL ואחרונה היא הנורה הרגילה. נורת LED תחזיק מעמד פי 10 מנורת CFL ופי 50 מנורה רגילה.