גופי תאורה מגבס

עיצוב פנים של בית המכיל שפע גופי תאורה שקועים, מניב תוצאה של שפע אור בחדרים, אך יש לדאוג לאיטום תקין של התקרה לפני התקנת גופי תאורה מגבס למניעת דליפת אוויר ומים המובילים לאיבוד חום הנורות.

גופי תאורה מגבס

לכן יש להקפיד על בניית תיבות איטום סביב גופי התאורה. רוב הספוטים לגבס נמצאים ליד קורות, ובניית התיבות דורשת עבודה קפדנית. אפשרות אטרקטיבית יותר היא התקנת ערכת השבחת לד הזמינה בחומרים אטומים.

מניעת חדירת אוויר ומים לגופי תאורה מגבס

כדי למנוע באופן משמעותי זרימת אוויר ומים אל מנורה, יש להתקין שכבת בידוד ישירה על ספוטים בגבס, כפתרון טוב לחיתוך מעבר אוויר ומים וחיזוק הבידוד באזורים אלו.

בידוד פיברגלס המותקן לתוך גופי התאורה טרם התקנת ערכות לד, מאפשר הפחתת חלק מאיבוד החום דרך הגופים.

גוף תאורה שקוע בגבס


שיקולי עלות גופי תאורה מגבס

התקנת מערכת גופי תאורה לבית כרוכה בשיקולי גורמים משמעותיים רבים אותם יש לקחת בחשבון, אך אין צורך לבנות אצטדיון כדי לחסוך בעלויות אובדן חום שנתיות לכל גוף תאורה.

ניתן להתקין ספוטים שקועים בגבס במחירים סבירים ביותר לכל גוף תאורה, כולל הקפדה על ביצוע עבודות איטום מושלמות להבטחת עמידות הגופים בחודשי החורף הקרים.

שיטה קלה למניעת בעיות

בניית בית עם התקנת שקעים לספוטים לגבס מאפשרת עיצוב מכשול חדירת אוויר ומים מהתקרה, ומונעת בעיות רבות.

תכנית טובה היא להתקין נורות לד עם בידוד פיברגלס לתוך גופי התאורה, ולכימות איבוד החום השנתי מכל גופי התאורה. בשיטה זו ניתן למנוע אובדן מהיר של תפקוד הגופים, ולמרות תוספת המחיר, ההשקעה מתבררת כמשתלמת ביותר לטווח הארוך.

הערכת עלויות

הערכת העלות השנתית של איבוד החום הקשור לנוריות ספוטים לגבס משתנה מבית לבית. אם דליפת האוויר והמים הקשורה לגופים אלו מהווה בעיה רצינית, קיים צורך מוצדק למצוא פתרון הולם. אם השימוש בבידוד פיברגלס לגופי התאורה יקרה מידי, ניתן לבצע איטום בחומרים מוזלים יותר.

בידוד גופי תאורה

בנוגע לבידוד בתוך ספוטים לגבס, חומר האיטום צריך להיות מותקן בכמות משמעותית ביותר בתוך החלק העליון של החלל בין גוף התאורה לבין הקיר, כשיטה יעילה להשגת איטום הולם.

פער של חמישה סנטימטרים בין נורת לד לבין הקיר, והתאמת ציוד הלד, פותרים 99% מכל בעיות דליפות האוויר והמים, והבידוד אינו מגביל את העברת החום.

שיקולי בחירת חומרי הבידוד

בידוד גופי תאורת ספוטים לגבס מסייע עם מניעת אובדן חום, אך שימוש בסוג הבידוד שאינו מתאים עלול לגום לבעיות במקרה של שריפה.

אם חומר הבידוד מכיל מסיבים, יש להשתמש בצמר סלעים שאינו נמס בנוכחות אש. פיברגלס נוטה ליצור חלקיקי זכוכית תלויים באוויר בחלל ממוזג במקרה של דליפת אוויר ומים מהתקרה למרחב המותנה.

בנוסף, הקפדה על התקנת נכונה של ספוטים בגבס בנתיב הדליפה הפוטנציאלי, היא צעד משמעותי נוסף למניעת דליפות אוויר ומים.

בחסות